Turkiye ’nin en buyuk ucak bileti sitelerinden Enuygun.com ’un Seyahat Analisti Tuğba Hacıbayramoğlu, Avrupa ’dan Asya ’ya hatta Amerika ’ya kadar her kıtada Turk vatandaşlarının vizesiz gezebileceği ulkeler olduğunu soyledi.

Hacıbayramoğlu, yurt dışına cıkmak isteyen Turklerin en buyuk derdinin ’vize ’ olduğunu dile getirerek “Bircok formaliteyle uğraşıp ortalama 100 euro gibi bir tutarı gozden cıkarmanız gerekiyor. Bunlarla uğraşmak istemiyorsanız vizesiz de seyahat edebileceğiniz cok sayıda ulke var. Bu yaz tatil planlarını yapmadan once bu ulkelere goz atmayı ihmal etmeyin” dedi.AVRUPA ’DA VİZESİZ GİDİLEBİLECEK ULKELER

Avrupa ’da Arnavutluk, Beyaz Rusya, Gurcistan, Karadağ, Kosova, Kuzey Kıbrıs, Makedonya, Sırbistan, Ukrayna ve Moldova ’nın vizesiz gezilebileceğini belirten Hacıbayramoğlu “Aslında vizesiz Andorra ve Vatikan ’a bile gidebilirsiniz ancak buraya Roma uzerinden ulaşmanız gerektiği icin Schengen vizesi almanız şart. Bu ulkelerin yanı sıra sınır kapısında vize alarak Azerbaycan ve Ermenistan ’a da gidebilirsiniz. Vizesiz gidilebilen Balkan ulkeleri ise Turklerin en cok tercih ettiği yurt dışı rotaları arasında yer alıyor” dedi.AMERİKA KITASI ’NDA TURKLERDEN VİZE İSTEMEYEN ULKELER

Hacıbayramoğlu, Arjantin, Brezilya, Kolombiya, Şili, Venezuela gibi Guney Amerika ulkelerinin de Turk vatandaşlarından vize istemediğini soyleyerek, “Amerika kıtasında Bolivya, Ekvador, Guney Georgia, Paraguay, Peru, Uruguay, Antigua ve Barbuda, Bahamalar, Barbados, Belize, Britanya Virjin Adaları, Dominika, El Salvador, Guatemala, Haiti, Honduras, Jamaika, Kosta Rika, Meksika, Nikaragua, Panama, Saint Kitts ve Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent ve Grenadinler, Trinidad ve Tobago, Turks ve Caicos Adaları ve Dominik Cumhuriyeti ’ne vizesiz gidebilirsiniz” acıklamasını yaptı.

ASYA KITASI ’NDA VİZE İSTEMEYEN ULKELER

Asya kıtasında, Maldivler, Lubnan, Endonezya, Tayland gibi turistik ulkelerin de Turk vatandaşlarından vize istemediğini belirten Hacıbayramoğlu, “Uzak Doğu ve Asya kıtasında da pek cok ulke Turklerden vize istemiyor. Bunlar arasında Japonya, Guney Kore gibi ulkeler var. Asya ’da ayrıca Bahreyn, Doğu Timor, Filipinler, Hong Kong, İran, Kambocya, Katar, Kazakistan, Kırgızistan, Kuveyt, Makao, Malezya, Moğolistan, Myanmar gibi ulkeler de vize istemiyor” dedi.

Afrika ’nın en turistik ulkelerinden Guney Afrika Cumhuriyeti ’nin de Turk vatandaşlarından vize talep etmediğini dile getiren Enuygun Analisti Hacıbayramoğlu, Afrika kıtası ve Okyanusya ’daki vizesiz ulkeleri de sıraladı: “Botsvana, Burundi, Cibuti, Fildişi Sahili, Fas, Gambiya, Guney Afrika Cumhuriyeti, Kenya, Komor, Libya, Madagaskar, Mauritius, Mozambik, Ruanda, Sao Tome, Senegal, Seyşel Adaları, Sudan, Svaziland, Tanzanya, Togo, Tunus, Uganda, Yeşil Burun Adaları, Zimbabve, Cook Adaları, Fiji, Mikronezya, Niue, Palau, Samoa, Tonga, Tuvalu, Vanuatu, Yeni Zelanda. Bu ulkelerden bazıları sınır kapılarında ucretli vize imkanı sunuyor". Hacıbayramoğlu, listedeki bazı ulkelerin sınır kapısında duşuk ucretlere vize verebildiğini de sozlerine ekledi.